من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

طبق بند یک ماده ۱۱«آیین نامه اجرایی تشکیلات و انتخابات داخلی و امور مالی شوراها»،جلسات شورا باید علنی باشد. این موردی است که بارها در شورا مطرح شده و تصمیمات ناقصی در این خصوص گرفته شد و برخی جلسات شورا به صورت علنی برگزار گردید. این جلسات علنی، جلساتی بود که ادارات و نهادهای مختلف به صحنِ شورا دعوت می شدند و در این جلسات نه تصمیم خاصی گرفته می شد و نه مصوبه ی خاصی داشت که بخواهد به اطلاع عموم برسد و بیشتر به معرفی اداره یا نهاد حضور یافته منجر می شد و تاره به زمانی می رسید که اعضای شورا، به عنوان نمایندگان مردم درخواست ها یا اعتراض های خود را در امور مختلفِ مُرتبط با اداره ی مزبور مطرح می کردند آخر وقت می شد و عموما خبرنگاران شرکت کننده هم رفته بودند!! در حالیکه جلسات علنی بیشتر به جهتِ اطلاع یافتن عموم از نحوه تصمیم گیری ها و مذاکرات داخلی صحن شورا می باشد مانند جلسات صحن رسمی مجلس که متاسفانه در مورد شوراها (به غیر از شورای شهر تهران) این امر نه برای خبرنگاران و نه برای اعضای شوراها جا نیفتاده است.

این را از آن جهت گفتم که اشاره ای داشته باشم به مصاحبه ی اخیر آقای حسنی حلم. این یکی دو روزه مصاحبه ی آقای حسنی حلم (عضو شورا) با روزنامه های محلی، خصوصا با اعلامِ اینکه: برای این شورا متاسفم!  بازتابِ زیادی داشته است. در شورا هم روزِ سه شنبه که جلسه ی صحنِ رسمی را داشتیم برخی از اعضا به این مصاحبه و حرف های آقای حسنی حلم اعتراض داشتند به اینکه ایشان نباید اینگونه مصاحبه می کرد، عده ای معدود هم خارج از شورا اینچنین اظهار نظر می کردند که نباید مسایل داخلی شورا را به بیرون انتقال دهید و نباید اینگونه تصمیمات شورا و مصوبات، علنی می شد!!!!! (اگرچه با استقبالِ عمومی مواجه شده است).

همان طور که اشاره شد،جلسات شورا باید علنی باشد و اگر جلسات علنی بود(خبرنگاران حضور داشتند یا مذاکرات از رادیو پخش می شد و ...)دیگر چیزی به اسم مسایل داخلی شورا باقی نمی ماند که به زعم برخی نباید به خارج از شورا انتقال یابد و هم اینکه عموم شهروندان از نحوه ی تصمیم گیری و مصوبات کاملا آگاه بودند و هیچ امری محرمانه! تلقی نمی شد که نباید در روزنامه ها عنوان شود یا علنی گردد. اطلاع از همه ی تصمیماتِ شورا حق تک تک شهروندان است و بنابراین هر عضو شورایی می تواند مصاحبه کند،بنویسد و اطلاع رسانی کند و حق دارد در خصوص همه ی مواردی که طبق قانون از وظایف یک عضو شورا است و در حیطه ی تصمیم گیری های اوست اظهار نظر نماید. اطلاع داشتن، حقِ شهروند و اطلاع دادن، هم وظیفه و هم حقِّ نماینده ی مردم است و امروز هم که موضوع مهّمی چون واگذاری 5000 متر زمین در یکی از بهترین نقاط شهر به یک موسسه خصوصی(موسسه ی شهید محراب «آیت اله مدنی») در شورا مطرح شده و مدِّ نظر است و آقای حسنی حلم در اعتراض به این تصمیمِ شورا موضوع را علنی کرده، جای اعتراض نیست. کسی نمی تواند به یک نماینده مردم به جهت اظهار نظر، متعرّض شود، بنابراین سایر اعضای شورا تنها می توانند در مقام دفاع از تصمیم خود، مصاحبه کنند یا به نحوی دیگر اطلاع رسانی کرده و یا نهایتا (با فرض عدم صحت!)تکذیب!! نمایند(این روزها شایع است).

** آقای حسنی حلم از من و خانم دباغیان و خودش به عنوان مخالفان این واگذاری نام برده است که بنده مخالفت خود را با واگذاری زمینِ فوق (به دلایل متعدد و مغایرت های قانونی)، تایید می کنم.

[ جمعه 1 آبان 1388 ] [ 03:41 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول