من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

دو سال شدن دوره ی چهارم شوراهای شهر که لایحه ای از سوی دولت به مجلس بود و مجلس نیز آن را تصویب کرده و شورای نگهبان رد، و در نهایت مجمع تشخیص مصلحت آن را تصویب کرد و نهایی شد، از موضوعات مورد بحثِ اجلاس ساری در هفته ی گذشته بود.

دلیلِ دو سال شدن دوره ی چهارم شوراها، برگزاری همزمان انتخابات شوراها و ریاست جمهوری و کاهش هزینه ها عنوان شده است و چون در حال حاضر انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها دو سال فاصله دارد، می بایست دوره ی بعدی دو ساله باشد تا دوره ی پنجم شوراها و یازدهم ریاست جمهوری با هم برگزار گردد.

فارغ از بحثی که در اجلاس مطرح شد و اعتراض به دو سال شدن دوره ی چهارم به دلایل متعدد از جمله: کاهش انگیزه ی کاندیداها، کارا نبودن دو سال برای اعضای یک دوره و ... که بسیار اعتراض دیرهنگامی بود و پس از تصویب در مجمع تشخیص مصلحت، اصلاح مصوبه بعید به نظر می رسد - مگر اتفاق خاصی افتد- بحث دیگری مطرح است که متاسفانه از دیدگاه شوراها و اجلاس با اهمیت جلوه داده نشد.

مهم، برگزاری همزمان انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری است که جز نگاه سیاسی و هدفِ پر شور کردن انتخابات دوره ی بعد ریاست جمهوری - که چنانچه وضعیت سیاسی کشوربه همین منوال باشد، قطعا انتخاباتِ کم مشارکت و بی حضور مردم را شاهد خواهیم بود- هدف ِ دیگری وجود ندارد و باقی در حاشیه است. 

اگرچه برگزاری همزمانِ انتخابات در کشورهای دیگر هم وجود دارد ولی در اینجا و در شرایط فعلی، تجمیع انتخابات، تضعیف شوراهاست.

 واقعیت اینکه شوراهای شهر و روستا نهادهای سیاسی ای نیستند و انتخابات آنها هم چندان رزمگاه جناح ها و گروه های سیاسی نیست. انتخاباتی است که با شور ساده ی مردمی همراه است و بس. اما این اتفاق (همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها) که به بهانه ی  به پای صندوق کشاندن مردم صورت می گیرد، ضربه ای دیگر بر پیکر نحیفِ نهالِ شوراهاست. نهالی که در آغازِ رشد و بالندگی به زمین زده می شود و آثار آن، محوِ این نهاد مردمی زیر سایه سنگین انتخابات ریاست جمهوری، بی اهمیت کردن مردمی ترین نهاد تصمیم گیری و مشارکت، بازیچه قرار دادن نهاد شوراها برای  انتخابات ریاست جمهوری  خواهد بود و اینکه  در نهایت تنها می مانَد نمایشی و نمایی کمرنگ  از دموکراسی و مردم سالاری.

[ پنج‌شنبه 3 دی 1388 ] [ 09:56 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول