من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

امروز نهم اردیبهشت روزِ شورا و روزِ احیای دوباره ی شوراهای شهر(انجمن های شهر سابق) است که در سال 78 و در دولت آقای خاتمی، این مهم (اصولِ 100 تا 106 قانون اساسی که تا آن روز از اصولِ معطّل مانده محسوب می شد) اجرایی گردید. از آن روز تا کنون سه دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا برگزار شده است و اکنون در آخرین سالِ دوره سوم شوراها شاید بتوان نقدی هرچند کوتاه داشت.

( اینکه شوراها  چه جایگاهی داشته و دارند و ارتباط مردم و شورا و ...  را در مصاحبه ی تلفنی با روزنامه بیان کرده ام  و البته متاسفانه آنچه در روزنامه چاپ شده بود، غلط و اشتباه نگارشی و انشاییِ زیاد داشت و حتی یکی دو جمله ی اینجانب، تغییرِ معنایی پیدا کرده بود!! )

درهرحال اینکه آنچه امروز به عنوان شوراها وجود دارد و انجام وظیفه می کند با نگاه و هدف قانونگزار و آنچه در اصول 100 تا 106 قانون اساسی آمده است بسیار تفاوت دارد. شوراهای شهر امروزه به مثابه تنها یک نهاد نظارتی بر شهرداری ها قلمداد می شوند در حالیکه پُرواضح است برای اداره ی یک شهر به نگاه کلان تری نیاز است. درواقع اینکه شورای شهر تنها شورای شهرداری نیست. اگرچه در طول این مدت بعضا شوراها با سایر ادارات و با تعامل با یکدیگر سعی بر اجرایی شدن و مدیریت مطلوب تر برای شهر را داشته اند اما تعامل و همکاری شهرداری با سایر ادارات کافی نیست و برای یک مدیریتِ مطلوب، جلوگیری از موازی کاری و در نهایت رسیدن به نتیجه ی بهینه، مدیریتی واحد که البته همراه با مشارکت مردمی باشد لازم است. مدیریت واحد شهری، که سال هاست فقط از آن نام برده می شود اما هنوز محقق نشده است.

اما در کنارِ عدم وجود یک مدیریت واحد و نگاه تک بُعدی به شوراها، در این سه سال (دست کم در همدان)، نگاه برخی مسئولان ارشدِ استانی به شوراها در راستای تضعیف بوده و جایگاه شوراها به عنوان مردمی ترین نهاد آنچنان که باید رعایت نشده است.

ورود به حیطه ی وظیفه ای شوراها و اخذ تصمیمات و هم چنین عدم دعوت از شورای شهر در بسیاری از مراسم و برنامه ها و جلسات را می توان به نوعی نادیده گرفتن رای مردم تلقی کرد. یک عضو شورا مانند یک نماینده مجلس از روزیکه به عنوان منتخب توسط مردم درنظر گرفته می شود، دیگر صرفا یک جایگاه شخص حقیقی را ندارد، درواقع نماینده ی مردم است و نماینده یک شخصیت حقوقیِ برآمده از مردم به نام شورای شهر می باشد. نادیده گرفتن مجموعه ی شورا نادیده گرفتن آرای مردم ست که از همان روزهای نخست و انتخاب شهردار، شورای شهر را با چالشی بزرگ مواجه ساخت.

در کنار تحمیل دیدگاههای برخی افراد )خارج از مجموعه ی شورا (در راستای منافع گروهی، محدود کردن وظایف شورا به چند وظیفه ی خاص نظارتیِ بر شهرداری، خطر بزرگی ست که دیر یا زود این نهال را می خشکانَد. نهالی که با اعتماد مردمی شکل گرفته و با مشارکت آنان و هم چنین با احترام به آرای مردم از سوی دولتمردان، بایستی آبیاری شود و قد بکشد ...

[ پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1389 ] [ 07:32 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول