من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

چند روزی ست که شورای نگهبان، مصوبه مجلس در خصوص کلیات طرح تجمیع انتخابات و برگزاری همزمان انتخابات دوره ی چهارم شوراها با دوره ی یازدهم ریاست جمهوری و در نتیجه تمدید دو سال دیگر دوره ی فعلی شوراها را تایید کرده است. در حقیقت بعد از اما و اگرهای فراوان و اظهارنظرهای متعدد مبنی بر قانونی بودن یا نبودن این طرح که طرح پیشنهادی شورای عالی استان ها بود،وضعیت و تکلیف شورای فعلی مشخص شد و اینکه امسال انتخابات نداریم.

پیش از این درباره تجمیع انتخابات شوراها با ریاست جمهوری گفته ام.اما تمدید دوسال به دوره ی فعلی شورا نیز خود بحثی است که شهروندان را با سوالاتی مبنی بر قانونی بودن این مصوبه مواجه می کند. در قانون اساسی در خصوص مدت دوره شوراها در فصل هفتم (اصل یکصد تا یکصد و شش) بحث نشده و برخلاف مجلس و ریاست جمهوری که در قانون اساسی مدت هر کدام را چهار سال ذکر کرده است از شوراها صحبتی نشده و تعیین شرایط را به عهده ی قانونی که بعدا تدوین خواهد شد گذاشته است. بنابراین در نگاه اول، مصوبه خلاف قانون اساسی نیست.

 اما حقیقتا با این اتفاق، حق مردم درانتخاب افراد جدید به عنوان نماینده خود در شورای شهر نادیده گرفته می شود. مردم، اعضای شورا را در آذرماه 85 برای 4 سال انتخاب کرده اند و قطعا حق دارند با پایان دوره و در نهم اردیبهشت 1390، (چنانچه از عملکرد عضو فعلی شورا راضی نباشند) منتخبان جدید خود را در شورای شهر ببینند. و اگرچه با تجمیع انتخابات شوراها و ریاست جمهوری موافق نیستم اما نهایتا (جهت برگزاری همزمان انتخابات این دو)، پیشنهادِ بهتر این بود که دوره ی بعدی شوراها(دوره ی چهارم) 6 ساله شود نه اینکه دو سال به دوره ی فعلی اضافه گردد. با این وصف شورای فعلی تا اردیبهشت 1392 حضور خواهد داشت و ضمن اینکه انتخابات میان دوره ای مجلس هم برگزار نمی شود و همچنان همدان یک نماینده کم دارد.

در هر حال کاهش هزینه های مالی، تامین امنیت سیاسی، کاهش تنش های اجتماعی و سیاسی بعد از هر انتخابات و ... دلایل تصویب این طرح است و متاسفانه همیشه آن چیزی که کم ارزش تر است: مردم سالاری است و حق شهروندی

  

 

 

[ پنج‌شنبه 24 تیر 1389 ] [ 08:31 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول