من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

نرخ کرایه تاکسی برای سال ۸۹ تا دیروز افزایش پیدا نکرده بود. یعنی البته در اسفند ۸۸ پیشنهاد افزایش توسط سازمان تاکسیرانی داده شده بود ولی گفتند که گفته اند! فعلا نرخ کرایه تاکسی افزایش پیدا نکند. و هر بار که درصحن شورا مطرح می کردم که کرایه تاکسی افزایش پیدا نکرده و این، هم به ضرر تاکسی داران است و هم مردم (چرا که همراه با افزایش تورم در هر سال که همه چیز گران می شود حق است که کرایه تاکسی هم افزایش پیدا کند و هم اینکه با عدم افزایش به شکل قانونی، برخی رانندگان خودشان نرخ را بالا می برند و مسافران هم سرگردان در نرخ واقعی تاکسی می مانند)، گفته می شد که گفته اند! بعد از هدفمند شدن یارانه ها، نرخ ها را افزایش دهید!  

 تعیین نرخ تاکسی ها به پیشنهاد سازمان تاکسیرانی و اواخر اسفندماه هر سال برای سال بعد صورت می گیرد که بعد از تصویب در شورای سازمان تاکسیرانی، در شورای شهر مطرح و باید به تصویب شورای شهر برسد. این رویه برای امسال بسیار با کندی صورت گرفت!!! به همان دلیلی که دربالا توضیح دادم و کرایه تاکسی تا دیروز برای سال 89 افزایش داده نشده بود، تا اینکه دیروز در صحن  رسمی شورا، لایحه ی افزایش نرخ تاکسی سال 89! مطرح شد.  

در لایحه ی پیشنهادی، افزایش برای دو سال بود! یعنی هم شامل این سه ماه باقی مانده از سال 89 و هم سال آینده یعنی 90!  

و باز هم گفته شد که گفته اند! این افزایش برای دو سال باشد و دیگر تا سال 91 کرایه تاکسی افزایش پیدا نکند(درحالیکه درصد افزایش داده شده مطابق رویه هر سال و برای یک سال بود). 

گفته شد سیاست دولت این است که کرایه تاکسی گران نشود! و تاکیدات مقامات دولتی این بوده است و به همین جهت شورای سازمان که ریاست آن هم با معاونت عمرانی استاندار است، افزایش نرخ را دو ساله دیده است .  

من هم می دانم که با هدفمندی یارانه ها، فشار اقتصادی بر مردم وارد می شود و باید تلاش کرد که نرخ ها افزایش نیابد اما چرا همه چیز گران شود، اما کرایه تاکسی نه. تاکسی داران چه گناهی کرده اند که بایستی بارِ اهداف اقتصادی دولت را به دوش بکشند. افزایش نرخ سوخت هیچ تاثیری بر نرخ حمل و نقل نمی گذارد؟ سیاستِ دولت این است که هزینه آب و برق و گاز و سوخت و هر آنچه به درآمد دولت بر می گردد افزایش یابد و درعوض برای جبران این افزایش، درمورد هرآنچه مستقیما به درآمد مردم ( برخی مشاغل ) بر می گردد افزایشی صورت نگیرد! دولت اصرار دارد  برای آنکه نارضایتی مردم از گرانی بیشتر نشود، دیگر کرایه حمل و نقل گران نشود!! که این ، نه منطقی ست و نه عادلانه. اگر سیاست اقتصادی ای اشتباه است باید اشتباهات اصلاح شود که کمترین فشار بر مردم وارد شود نه اینکه قشری از مردم (تاکسی داران) تاوان اصلاحاتِ! اقتصادی را بدهند. چنانچه سیاست دولت آن است که نرخ حمل و نقل افزایش نیابد بایستی جایگزین هایی برای متصدیانِ حمل و نقل و جهت جبران این عدم افزایش پیشبینی شود.

همین دیر اعلام شدنِ افزایش نرخ تاکسی موجب ایجاد بی نظمی  و تخلفات در دریافت کرایه شده است و بعضا رانندگان خودشان نرخ ها را افزایش داده بودند! تاکسی هایی که تاکسی متر دارند از جمله تاکسی های ترمینال(که بعد از کلی پیگیری بالاخره تاکسی متردار شدند) به دلیل عدم افزایش نرخ، بعضا از ابتدای امسال تاکسی مترهای خود را روشن نمی کردند، چرا که برایشان صرف نمی کرد و رقمی که تاکسی متر نشان می داد با توجه به افزایش هزینه ها، پایین بود. 

این بی نظمی ها و سرگردانی مسافران و تاکسی داران در نرخ واقعی تاکسی در 9 ماه گذشته چه نتیجه ی مثبتی داشته که باز مطرح می شود کرایه تاکسی درسال آینده هم افزایش پیدا نکند و همین نرخ باقی بماند؟  

به هر حال آنچه دیروز در شورای شهر مصوب شد افزایش نرخ برای سه ماه آینده(مثلا سال 89) بود و با پیشنهادِ افزایش برای دو سال (یعنی که این افزایش شامل سال 90 هم بشود) مخالفت گردید.     

  

                                                           *** 

 نکته: 

بعد از نوشتن این مطلب، یکی از خوانندگان اظهار کردند که برای تاکسی داران و در راستای هدفمندی یارانه ها پیش از این تسهیلات و وام تعلق گرفته و مبالغی نیز به حساب ایشان واریز شده است.  

ضمن دقت نظر دوستان در مطالب بنده، در این خصوص  لازم  به توضیح است که: 

نخست آنکه اینجانب مخالف حذف یارانه ها نیستم اگرچه انتقاداتی نسبت به اجرای طرح دارم. 

دیگر آنکه تا آنجا که اینجانب اطلاع دارم و عملکرد سازمان تاکسیرانی در شورای شهر مورد بررسی قرار می گیرد، هیچ مبلغ اضافه ای غیر از همان 81 هزار تومان که برای همه شهروندان داده شده برای تاکسی داران واریز نشده است و هیچ وام و تسهیلات خاصی، پیش از این و تاکنون به آنها داده نشده است.  

البته قرار است که کارت شارژی با مبلغ 500 هزار تومان، به رانندگان تاکسی داده شود که بلاعوض نبوده و با بهره 4% باید بازپرداخت گردد که آن هم از ابتدای سال بعد اجرایی می شود و بر اساس گفته ی یکی ازمسئولان استانی (که من از ایشان پرسیدم) اجرای آن هم احتمال دارد و قطعی نیست،اگرچه آقای رویانیان در این باره مصاحبه کرده اند. 

ضمن آنکه بر فرض اجرای این طرح،قرار است ازسال آینده صورت بگیرد و 9 ماه گذشته از سال 89 را که نه کرایه افزایش یافته بود و نه مبلغی به حساب تاکسی داران واریز شده بود را شامل نمی شود. 

البته قطعا و چنانچه دولت برای تاکسی داران طرح حمایتی داشته باشد، شورای شهر نیز برای سال 90 نرخ تاکسی را افزایش نخواهد داد، اما در غیر اینصورت چاره ای جز افزایش نیست.   

 

 

 

 

[ یکشنبه 5 دی 1389 ] [ 06:47 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول