من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

چندروزی ست و در واقع بعد از اعلام شدن نرخ تاکسی که پس از 9 ماه و با تاخیر اعلام شد، رانندگان تاکسی به این مصوبه اعتراض دارند و با برگزاری تجمع که روز اول در شورای شهر بود و بعد از آن جلوی فرمانداری و استانداری، نسبت به نرخ کرایه ها نارضایتی خود را اعلام می کنند..

در واقع اگر این افزایشی که الان صورت گرفته از ابتدای سال 89 صورت می گرفت اکنون شاهد اعتراض رانندگان تاکسی نبودیم، چراکه افزایش نرخ طبق رویه هر سال صورت گرفته بود بدون هیچ مشکلی. ولی بعد از 9 ماه تاخیر و آن هم همزمانی با هدفمند شدن یارانه ها و افزایش نرخ سوخت، نارضایتی ایجاد می کند. وقتی از ابتدای سال نرخ جدید اعلام نمی شود، باید اکنون انتظار اعتراض هم داشت.

نرخ پیشنهادی، که با تاخیر زیاد و به جهت آنکه خواسته شده بود فعلا افزایشی صورت نگیرد، در شورای شهر مصوب شد، در واقع نرخی بود که پیش از آن استانداری و فرمانداری بر آن توافق کرده و گفتند که گفته شده همین مصوب شود! و البته من (فارغ از پایین یا بالا بودن نرخ)، به این نحوه رسیدگی به لایحه پیشنهادیِ! نرخِ تاکسی اعتراض داشتم و اینکه اگر قرار است قبلا تصمیم گرفته شود، پس لزوم تشکیل و وجود شورا در چیست. حتی گفته شده بود باید این نرخ برای سال 90 هم باشد که پیش از این و در پُست قبلی توضیح داده ام. به هر حال در صحن شورا، نرخ پیشنهادی!! بدون بررسی دیگری مصوب شد!. فقط با اینکه این نرخ برای سال 90 هم باشد مخالفت گردید. به این  نکته آقای حسنی حلم هم در مصاحبه ای اشاره کرده اند.

نکته ی دیگری که باید اشاره کنم اینکه اینگونه مطرح می شود که افزایش نرخ تاکسی در همدان بالاتر از میزان تعیینی وزارت کشور بوده و اینکه آنچه وزارت کشور اعلام کرده 15%افزایش بوده و همدان تا 25% افزایش داده است.

نخست آنکه افزایش در برخی شهرها، از همدان هم بیشتر بوده است مانند سنندج که تا 50% هم افزایش داشته. دیگر آنکه، وزارت کشور وظیفه تعیین نرخ تاکسی را ندارد که بخواهد میزان تعریف کند. تعیین و تصویب نرخ تاکسی با شورای شهرهاست نه وزارت کشور. بنابراین اینکه وزارت کشور درصدی را برای افزایش تعیین کرده، صرفا می تواند در حد پیشنهادی برای شورای شهرها باشد و تکلیفی برای شورای شهر ایجاد نمی کند.

در نتیجه هر شهری مختار است با توجه به وضعیت و شرایط موجود خود، درصدی کمتر یا بیشتر در نظر بگیرد. اگرچه مسئولان استانی آن را به مثابه ی یک تکلیف برای شورای شهر قلمداد کرده و فقط تصویب صوری را از شورای شهر می خواهند.

در هر صورت همچنان که قبلا هم گفته ام، چنانچه دولت برنامه و راهکارهای حمایتی از تاکسی داران داشته باشد، من و  اعضایی که با این نحوه تصویب مخالف بودیم، با افزایش نرخ تاکسی موافق نخواهیم بود.


[ شنبه 11 دی 1389 ] [ 10:47 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول