من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

کودکانِ کار و خیابان، موضوعی ست که بسیار درباره آن حرف زده شده و دلسوزی هایی صورت گرفته و قوانینی برای حمایت از آنان و ساماندهی وضعیت آنها مصوب شده است که متاسفانه همه در عرصه ی عمل متروک مانده اند. قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب 1382 مجلس، آیین نامه اجرایی ممنوعیت بدترین اشکال کار کودکان و نوجوانان مصوب 1383 هیات وزیران و  آیین نامه ی ساماندهی کودکان خیابانی مصوب 1384 هیات وزیران در این خصوص پیش از این تصویب شده و سازمان ها و نهادهای مجری مشخص شده اند.

اما آنچه می بینیم حضور بیشتر کودکان در خیابان ها و سر چاهار راهها و کارگاه هایی است که ناظران اداره کار هم هیچ گزارشی در این باره نمی دهند.

در سیزدهمین نشست مشورتی زنان عضو شوراها که دیروز در تبریز برگزار شد، طرح الزام شهرداری به مشارکت و حمایت از برنامه های ساماندهی کودکان کار و خیابان مصوب شد. طرح های مجمع مشورتی زنان عضو شوراها پس از تصویب توسط اعضای شورا به شورای شهر  خود پیشنهاد می شود که در صورت تصویب شورای شهر، در هر شهر اجرایی خواهند بود.

طرح نامبرده نیز دیروز در 8 ماده و در تبریز مصوب شد که مفاد اصلی طرح را در زیر می آورم. دوستانی که در این خصوص پیشنهادات اصلاحی دارند می توانند از طریق ای میل یا درج پیام در همین جا، پیشنهاد خود را مطرح کنند تا پیش از مطرح کردن آن در شورای شهر، از نظرات دوستانِ صاحب نظر استفاده کنم. قطعا نظرات شما در بهتر شدن طرح مزبور موثر خواهد بود.

چنانچه مایل به مطالعه کامل طرح بودید، متن کامل برایتان ای میل خواهد شد.

email: mnajafiragheb@gmail.com 


برخی از مفادِ طرحِ الزام شهرداری به مشارکت و حمایت از برنامه های ساماندهی کودکان کار و خیابان

ماده ی یکم: با استناد به بندهای دوم،چهارم ماده ی 71 قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شوراها مصوب 1375 و الحاقات بعدی آن و بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب هیات وزیران و در جهت تکریم شخصیت انسانی شهروندان و ضرورت کاهش آسیب های اجتماعی شهری و توجه به کودکان و نوجوانان، شهرداری موظف است با همکاری و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله سازمان بهزیستی کشور، تشکل های غیردولتی، نیروی انتظامی، در جهت اجرای مفاد مصوبه آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب 1384 هیات وزیران اقدامات لازم به شرح ذیل را معمول دارد.

الف: همکاری و مساعدت در تهیه بانک اطلاعات و شناسایی کودکان کار و خیابان با همکاری سازمان های اجرایی ذیربط و پالایش و به روزرسانی این اطلاعات هر شش ماه یکبار.

ب:همکاری و مساعدت در تامین و تخصیص فضای فیزیکی مناسب در جهت اجرای مراحل ساماندهی.

ج:تامین امکانات موردنیاز ساماندهی.

د: همکاری و مساعدت در تهیه و اجرای برنامه های آموزشی توانمندسازی و حرفه آموزی با دستگاه های ذیربط.

ه: احداث، تجهیز و توسعه ی پایگاه های سیار و ثابت به منظور ارایه ی خدمات فوری و سرپایی به کودکان کار و خیابان.

و: ارایه ی خدمات آموزشی، ورزشی، تفریحی، پزشکی بهداشتی و تغذیه به کودکان کار و خیابان و مساعدت جهت بازگرداندن آن ها به آغوش خانواده و درصورت نیاز همکاری جهت مساعدت به خانواده های آنان.

ز: سایر اقدامات حمایتی عنداللزوم در چارچوب تصمیمات کارگروه اجتماعی استان.

ماده ی دوم: شهرداری موظف است به منظور حسن اجرای این مصوبه کارگروه حمایت از ساماندهی کودکان کار و خیابان را با شرکت افراد ذیل تشکیل دهد:

الف:شهردار یا نماینده تام الختیار وی.

ب: رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر.

ج: معاون فرهنگی اجتماعی یا مسئول فرهنگی اجتماعی شهرداری.

د:نماینده تام الاختیار سازمان بهزیستی.

نماینده تام الاختیار نیروی انتظامی.

نماینده تام الاختیار کمیته امداد.

نماینده تام الاختیار فرمانداری.

تبصره: علاوه بر نمایندگان ذکر شده جهت عضویت در این کارگروه بنا به تشخیص کارگروه و حسب مورد و ضرورت دبیر خانه کارگروه از افراد حقیقی و یا نمایندگان افراد حقوقی ذیربط جهت شرکت در جلسات دعوت می نماید.

ماده ی سوم: وظایف کارگروه

الف: سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی، هدایت و نظارت عالیه به منظور حمایت از برنامه های ساماندهی کودکان کار و خیابان به منظور جذب و مشارکت و ارتقای سطح همکاری و هماهنگی بین بخشی در سطح شهر در ابعاد ستادی و اجرایی.

ب: اتخاذ تصمیمات مشترک در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان و اقدامات اجرایی لازم جهت حل مسائل مشکلات و نارسایی های حضور کودکان کار و خیابان در سطح شهر.

ج:تهیه تدوین و تصویب دستور العمل های لازم جهت حمایت از برنامه های ساماندهی کودکان کار و خیابان.

...

                                                            ***

ایرادی که در این طرح وجود داشت،این بود که تعریفی از کودک و کودک کار و خیابان در مقدمه طرح نشده بود که پیشنهاد من اضافه کردن تعاریف بود بر اساس ماده ی یک پیمان نامه حقوق کودک و تعاریف یونیسف در سال 1998.

بر این اساس کودک به کلیه افراد زیر 18 سال اطلاق می شود و کودکان کار و خیابان به کودکانی اطلاق می گردد که در شهرهای بزرگ برای ادامه بقای خود مجبور به کار یا زندگی در خیابان ها هستند. که مقرر شد اضافه شود.

مشکل دیگر از نظر اینجانب بحث کارگروه اجتماعی استان است که با وجود اینکه بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی موظف به پیگیری و تبیین وظایف دستگاه های ذیربط است، در بسیاری از استان ها تشکیل نشده و وظیفه خاصی بر اساس آیین نامه ی فوق بر عهده دستگاه های اجرایی گذاشته نشده است و در گام اول باید این کارگروه تشکیل و فعال شود.

به هر حال همکاری شهرداری با نهادهای ذیربط می تواند کمک موثری برای این کودکان بی پناه باشد.[ شنبه 18 دی 1389 ] [ 09:33 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول