من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

در صفحه ی «فیس بوک» ام بحثی باز شد در خصوص افراد ذینفوذ در برخی شهرها که مثلا در همدان تحت عنوان پدرخوانده! نیز مطرح می شوند. با نظرات متفاوتی که آیا این پدرخوانده ها هستند که اجازه ی پیشرفت و توسعه را نمی دهند و همیشه مانع سرمایه گذاری دیگران اند یا نه. اینکه آیا این پدرخوانده ها هستند که شهر را می چرخانند و ما حق داریم همه ی مشکلات و گرفتاری ها را به گردن آنها بیندازیم یا نه. آیا آنها هستند که اگر تصمیم بگیرند مدیری باشد مدیر می ماند و اگر نخواهند، باید مدیر هرچه سریع تر محو شود! یا نه و ... و بالاخره چون آنهایند که همه کاره اند پس همه چیز تقصیر آنهاست! 

حقیقت را بخواهید، اگرچه نفوذ این افراد را نمی توان نادیده گرفت که با چیدمان نیروهایی که دارند سعی می کنند همیشه شرایط را به نفع خود و گروهشان تغییر دهند تا منافعشان تامین شود و یا مانع هایی که ممکن است بتراشند بر سر راه مدیری که نمی خواهد زیردست آنها باشد، ولی من معتقد نیستم که فرافکنی کنیم و بگوییم مقصر اصلی، ذینفوذها یا پدرخوانده هایند. 

به بیان دیگر، ضعف خود را نباید پای دیگری بگذاریم. اگر مدیران و مسئولان و نمایندگان مردم و ... در برابر ایشان(ذینفوذان) زبون نباشند و سستی نکنند و دربرابر تصمیمات دیکته شده ایستادگی نشان دهند و در برابرش کرنش نکنند و سر تکریم فرود نیاورند، پدرخوانده ها شکل نمی گیرند. قدرتِ پدرخوانده در دستان من و تو، در دستان مدیر و نماینده و عضو شورای شهر است و اگر این قدرت را از وی بگیرند، بنده ی خدا چیزی ندارد جز ادعا.   

ایراد کار آنجاست که گذشته از مدیر و مسئولان اداری و تشکیلاتی که بالاخره جایگاه و مقامشان در گرو است!، نمایندگان مردم مانند اعضای شورای شهر نیز بعضا مطیع فرامین ذینفوذها می شوند در حالیکه نماینده ی مردم اند و حتی آنها که مطیع و نیروی در رده ی ایشان نیستند، اما متاسفانه بعضا در برابر خواسته ها و تصمیمات پدرخوانده کوتاه می آیند که مبادا مغضوب وی شوند و ... آن وقت دیگر با مخالفت و ایستادگی تنها دو سه نفر کاری از پیش نمی رود و همچنان پدرخوانده، پدرخوانده است.

این دردِ اصلی است. دردِ اصلی خودمانیم نه پدرخوانده. خودمان که نمی خواهیم زحمت مبارزه (مبارزه که نه، مقاومت) را به خود بدهیم. خودمانیم که پدرخوانده را بزرگ می کنیم و از او غولی می سازیم که خودمان هم می ترسیم!! 

 فرد ذینفوذ هر که هست یک آدم است مانند من و شما. دیگران اند که بزرگش می کنند وگرنه خود، بزرگ نیست. باور کنید.

 

 

 

 

[ جمعه 22 بهمن 1389 ] [ 07:47 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569204

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول