من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

با اطلاع دوستان به پیست اسکی تاریک دره می روم. ماجرا از این قرار است که تربیت بدنی بدون داشتن طرحی کارشناسی شروع کرده است به انجام عملیات عمرانی! صحنه ای که با آن مواجه می شوم خوشایند نیست. بخش زیادی از محوطه چمن، شخم زده شده و رودخانه نیز از دست لودرها در امان نمانده است.   

 

 پیست اسکی تاریک دره بعد از تخریب 

 

اینکه به چه دلیل تربیت بدنی اقدام به این کار کرده است جای سوال دارد. اگر هدف باز کردن محوطه و ساخت پارکینگ است که این کار هیچ توجیهی ندارد. این منطقه برفگیر است و در طول زمستان و فصل سرد، زیر پوششی از برف قرار می گیرد و عملا ماشین ها تا این حد جلو نمی توانند بیایند و پایین دست پارک می کنند. در زمستان اینجا تا 4 متر دیواره برفی تشکیل می شود بنابراین استفاده ای جهت پارکینگ ندارد. نهایتا برای حل مشکل پارکینگ در تابستان نیز می توان از پارکینگ های مکانیزه استفاده کرد که جای کمی می گیرد و حتی می توان پذیرفت که محوطه نیاز به پارکینگ دارد ولی تخریب و این حجم گسترده خاکبرداری مجاز نیست و قابل قبول نمی باشد.

تخریب رودخانه آن هم در سرشاخه ایراد دیگری است که متاسفانه صورت گرفته است. می دانیم که رودخانه ها طبق قانون حریم دارند اما چگونه در این عملیات عمرانی! حریم رودخانه نادیده گرفته شده آن هم در سرشاخه؟!  

این منطقه فرسایش خاک دارد و چمن های موجود از این فرسایش خاک جلوگیری می کرد درحالیکه اکنون با از بین رفتن چمن، آسیبی جبران ناپذیر وارد گردیده است. 

 اینکه باید برای رفاه مردم و شهروندان امکانات فراهم شود حرف کاملا درستی است اما به چه قیمت؟ به قیمت تخریب محیط زیست و طبیعت؟ که در نهایت این تخریب، ضررش و آسیبش به خود شهروندان برمی گردد. 

ضمن آنکه هیچ فرد عاقلی با پروژه ای کارشناسی شده مخالفت نمی کند چرا که مانعی برای پیشرفت نمی خواهد باشد ولی آیا این طرح، کارشناسی شده بوده؟ آیا از نهادهای مربوطه(امور آب، منابع طبیعی و محیط زیست) نظرات کارشناسی و مجوزها اخذ شده؟ 

فعلا که با تلاش دوستان، از سوی یگان حفاظت اراضی منابع طبیعی جلوی کار گرفته شده و دستور توقف عملیات اخذ شده است ولی امیدوارم  مانند پروژه تله کابین پیگیری بی نتیجه نباشد. 

 به نظرم که با معنای توسعه ی پایدار فقط بازی می کنیم. مانند بسیاری از اصطلاحات دیگر همچون شهر الکترونیک! این ها فقط واژه هایی شده اند برای استفاده در سخنرانی مقامات و مسئولان و مدیران. درحالیکه درعمل چیزی از آن تعاریف نمی بینیم.  

 

 

 

 

[ پنج‌شنبه 15 اردیبهشت 1390 ] [ 06:06 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569233

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول